انتخاب نام شرکت

همانطور که می دانید شخصیت های حقوقی نیز باید همانند شخصیت های حقیقی نام مشخصی داشته باشند و این نام باید با نوع شرکت و زمینه ی فعالیت شرکت مطابقت داشته باشد. نام شرکت ها باید به شکلی انتخاب شود که شرکت را از دیگر رقبایش متمایز سازد.

در انتخاب نام برای شرکت موارد ذیل را در نظر داشته باشید:


 • دارای ریشه فارسی باشد.
 • لاتین نباشد.
 • با شئونات انقلاب اسلامی ایران منافات نداشته باشد.
 • تکراری نباشد.
 • اسم شرکت باید دارای نام خاص باشد.
 • از اعداد به صورت ریاضی در آن استفاده نشود، بلکه به صورت حروف نوشته شود.
 • از عناوین ایثارگران و شاهد و امثالهم که انحصارا تحت نظارت سازمان محترم بنیاد شهید و امورایثارگران میباشد، استفاده نشود.
 • ازعنوان های شعرا، دانشمندان و کاشفان درعصر حاضر استفاده نشود.
 • عدم استفاده ازحروف اول چند کلمه به عنوان اسم مخفف و یا ترکیبی از چند حرف.
 • عدم استفاده از حرف اول بعضی از کلمات مثل : پی وی سی و… در اسم شرکت
 • اشخاص حقوقی که ثبت نام پیشنهادی آنها مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصالح است. باید پیش از ارایه تقاضای ثبت تاسیس به مرجع ثبت شرکت ها، به طریق مقتضی نسبت به اخذ مجوز اقدام و به ضمیمه مدارک تسلیم نمایند.
 • استفاده از کلماتی از قبیل بنیاد، انجمن، کانون، تشکل، بانک، بهداشت، گمرک، ارشاد، تبلیغ، لیزینگ و… در نام شرکت یا موسسه، مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصالح می باشد.
 • استفاده از اسامی ائمه و نام های متبرکه در موسسات خیریه، فرهنگی و شرکت های خدمات زیارتی پس از اخذ مجوز و در صورت رعایت سایر موارد، ممکن می باشد.

تماس با کارشناس برای مشاوره

استعلام نام شرکت رایگان

استعلام شرکت یا استعلام نام موسسه به منظور ارزیابی و راستی آزمایی فعالیت قانونی شخص حقوقی در بخش دولتی و خصوصی انجام می شود. برای این که بدانید شرکت یا موسسه ای ، ثبت شده هست یا خیر و فعالیت قانونی طبق ادعای خود دارد یا خیر، بایستی نسبت به استعلام شرکت اقدام کنید. استعلام شرکت اکنون اینترنتی و از طریق سامانه های دولتی صورت می گیرد.

ثبت شرکت به فعالیتهای اقتصادی رسمیت میبخشد و موجب قانونی شدن تجارتها میشود. بنابراین برای اطمینان پیدا کردن از ثبت قانونی شرکتها و اعتبار آن حتما پیش از بستن قرارداد باید آن را استعلام کرد .مرجع رسمی استعلام شرکتهای ثبت شده در ایران «سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور» است.

http://www.ilenc.ir

این سامانه متعلق به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و زیر نظر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند.

در این بخش به نحوه جستجوی شرکت های ثبت شده و تایید صحت اطلاعات آنها میپردازیم.

روش استعلام نام شرکت:


به منظور حصول اطمینان از عدم ثبت نام انتخابی شرکت می توانید به پایگاه های اینترنتی ذیل مراجعه فرمایید.

1-پایگاه اینترنتی استعلام اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir

این سامانه از معتبرترین روش ها جهت استعلام نام شرکت می باشد که زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است و علاوه بر شرکت ها تمامی اشخاص حقوقی کشور نظیر ارگان های دولتی و شهرداری ها را در بر می گیرد.

پس از وارد شدن در سامانه، درج نمودن حداقل یکی از سه قلم اطلاعاتی ذیل الزامی است.

1-شماره ثبت

2-شناسه ملی

3-نام شخصیت حقوقی

با وارد نمودن حداقل یکی از اطلاعات فوق، در صورتیکه شرکت مورد نظر قبال ثبت شده باشد اطلاعات کلی آن شامل نام کامل، تاریخ تأسیس و ثبت، شناسه ملی واحد ثبتی آدرس و کد پستی شرکت قابل روئیت می باشد.

2- پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir

در این روش برای استعلام نام شرکت، پس از ورود به سامانه ی فوق به قسمت آگهی های قانونی مراجعه کنید و با قید نام و تکمیل سایر اطلاعات خواسته شده بر روی گزینه ی جستجو کلیک نمایید.در این پایگاه اینترنتی، تمامی آگهی های اشخاص حقوقی به همراه اطلاعاتی نظیر نام شرکت،موضوع شرکت و مشخصات اعضای شرکت جهت اصالت سنجی در دسترس خواهد بود.

مزایای استعلام ثبت شرکت


با استفاده از سامانه جامع پایگاه اطلاعات اشخاص حقوقی کشور و استعلام ثبت شرکت می توان از صحت اطلاعات و اعتبار شرکت ها و نحوه فعالیت شرکت اطمینان حاصل کرد.

اهمیت استعلام نام شرکت :


در نظر داشته باشید عدم استعلام نام شرکت می تواند به رد نام منجر شده و مراحل ثبت شرکت های شما را به تعویق بیندازد چرا که باید برای درخواست تعیین نام مجدد اقدام نمایید .
البته به این معنا نیست که باید مراحل ثبت شرکت را از ابتدا انجام داد ، بلکه مجددا باید درخواست تایید نام ارسال گردد و 1 الی 2 روز مراحل کار را عقب اندازد .

فهرست شرکتهای ثبت شده در ایران 


تنها منبع قابل استناد برای یافتن اسم شرکت‌های ثبت‌ شده، سامانه شخصیت‌های حقوقی کشور است.

با کلیک روی این لینک   http://www.ilenc.ir می‌توانید به نشانی اینترنتی این سامانه مراجعه کنید. جست‌وجو در این سایت به سه شیوه امکان‌پذیر است :

۱. وارد کردن نام شرکت ( به صورت کامل یا بخشی از آن )

۲. وارد کردن شناسه ملی شرکت

۳. وارد کردن شماره ثبت شرکت

همچنین با مشخص کردن سازمان ثبت کننده شرکت، نوع شخصیت، اداره کل استان و واحد ثبتی شهرستان می‌توان بسیار دقیق‌تر در لیست اسامی شرکت‌های ثبت‌شده در ایران به جست‌وجو پرداخت. گاهی بدون محدود کردن سرچ، تعداد صفحات نتیجه بسیار زیاد خواهند شد و پیدا کردن اطلاعاتی که به دنبال آن هستید دشوار می‌شود.

سامانه ثبت شرکت


به منظور بارگذاری مدارک جهت ثبت شرکت یا موسسه بایستی به سامانه ثبت شرکت به نشانی: https://sherkat.ssaa.ir/ مراجعه کنید. این سامانه متعلق به سازمان ثبت اسناد و املاک قوه قضاییه بوده و ورود به آن نیازمند غیر فعال کردن فیلترشکن است. به منظور تاسیس شخصیت حقوقی، بایستی روی گزینه اول از سمت راست کلیک کنید.

شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص، از متداول ترین نوع شرکت ها هستند که در ایران توسط افراد ثبت می شود. بعضی از شرکت ها پیش از ثبت ، نیازمند به اخذ مجوز قانونی می باشد . مثلا برای تاسیس شرکتی در حوزه پولی و بانکی، بایستی مجوز بانک مرکزی اخذ شود.