افزایش سرمایه

قبل از شروع صحبت درباره افزایش سرمایه و کاهش اختیاری سرمایه، ابتدا بهتر است بدانیم که تعریف سرمایه چیست.

سرمایه عددی میباشد که به عنوان سهامداران، در اداره ثبت شرکت‏‌ها و به عنوان سرمایه شرکت ثبت میگردد. بعضی افراد به اشتباه فکر می‏‌کنند سرمایه شرکت همان دارایی‌هایش میباشد یا سرمایه و دارایی با هم برابرند. در حالی که هر دو فکر اشتباه است. به این سبب که مثلا اگر شرکتی در شروع فعالیت خود یک میلیارد سرمایه ثبت کند، پس از فعالیت خود، اموالی را خرید و فروش می‌‏کند.

بنابراین ممکن است قیمت آن اموال تغییر کند یا شرکت به هر دلیلی ضرری متحمل شود و یا از خرید و فروش چیزی سود کند. همه این خرید و فروش‏‌ها و سود و زیان‌ها‏ دارایی شرکت محسوب می‏‌شوند. بنابراین بعد از 10 سال، دیگر عدد دارایی‌‏های شرکت به اندازه سرمایه‌‏ای که روز اول ثبت کرده است، نیست.

سرمایه چیست؟

پس سرمایه رقمی میباشد که در اداره ثبت شرکت‏‌ها به ثبت میرسد. شرکت‌ها با طی کردن مراحل قانونی می‌توانند رقم سرمایه ثبتی رادر اداره ثبت شرکت‌ها را افزایش دهند که به این فرآیند افرایش سرمایه میگویند.

بسیاری از شرکت ها در طول فعالیت خود به میزان و مقدار سرمایه خود اضافه می کنند ( افزایش سرمایه ) تا بتوانند فعالیت های خود را گسترش و به سود های بیشتری دست پیدا کنند. در نظر بگیرید که سرمایه هر شرکت نکته قوت آن شرکت میباشد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و همین امر نیز سبب میشود تا شرکت های بازرگانی بسیار زیادی در این حوزه خدمات فوق العاده ای را ارائه دهند.

یکی از مهم ترین نکاتی که بیان آن خالی از لطف نمی باشد این میباشد که ارزش یک شرکت با سرمایه آن شرکت یکی نیست بلکه ارزش شرکت شامل سود، تجهیزات، نیروی انسانی، خطوط تولید، ارزش برند و غیره را در بر دارد در حالی که سرمایه مقدار پولی میباشد که برای استارت اولیه هر شرکتی مورد نیاز میباشد و معمولا سهامداران در تهیه و مهیای آن نقش اساسی را دارند.

افزایش سرمایه | کاهش اختیاری سرمایه

افزایش سرمایه | کاهش اختیاری سرمایه

منابع افزایش سرمایه


 • آورده نقدی سهامداران شرکت (پرداخت مبلغ اسمی سهام به صورت نقدی)
 • اندوخته ها و سود تقسيم نشده سالهای قبل (تبدیل سود تقسيم نشده (اندوخته) به سرمایه)
 • مطالبات حال شده سهامداران شرکت (تبدیل مطلابات حال شده به سرمایه)

کاهش اختیاری سرمایه


مثلاَ شرکت از طریق تصمیم گیری در مجمع عمومی فوق العاده سرمایه خود را از پانصد به سیصد کاهش می دهد. کاهش اختیاری سرمایه سبب می شود که میزان مسئولیت صاحبان سهام کم شود. نسبت به کاهش اختیاری سرمایه می توان اعتراض کرد اما نسبت به کاهش اجباری سرمایه امکان اعتراض وجود ندارد.  افزایش سرمایه

افزایش سرمایه | کاهش اختیاری سرمایه

افزایش سرمایه | کاهش اختیاری سرمایه

فرآیند کاهش اختیاری سرمایه


  • کاهش سرمایه با پیشنهاد هیات مدیره آغاز می شود و با قرائت گزارش بازرسان تداوم می یابد و پس از آن به تصویب مجمع عمومی فوق العاده می رسد.
   پیشنهاد هیات مدیره در رابطه با کاهش سرمایه باید حاوی مطالب ذی باشد :
   1. توجیه لزوم کاهش سرمایه
   2. گزارش درباره ی امور شرکت از بدو سال مالی در جریان شرکت.  افزایش سرمایه ( اگر راجع به سال مالی قبل تصمیم گیری نشد حاکی از وضعیت شرکت از سال مالی قبل نیز باشد.)
   این پیشنهاد حداقل 45 روز زودتر از تشکیل مجمع عمومی در اختیار بازرسان می گیرد و بازرسان نیز در این باره نظر خود را اعلام می نمایند.
  • در ماده 264 لایحه برای رئیس و اعضای هیات مدیره در صورت عدم رعایت تساوی حقوق صاحبان سهام و ارسال نکردن پیشنهاد به بازرس ظرف 45 روز، مسئولیت جزایی پیش بینی میشود.

لزوم انتشار تصمیم کاهش اختیاری سرمایه


  • به موجب ماده 192 لایحه، اگر مجمع عمومی فوق العاده کاهش سرمایه ( افزایش سرمایه )را تصویب کند، تصمیم مجمع در خصوص کاهش سرمایه باید توسط هیات مدیره قبل از اقدام به کاهش اختیاری سرمایه حداکثر ظرف یک ماه هم در روزنامه کثیرالانتشار شرکت و هم در روزنامه رسمی آگهی شود تا تمام سهامداران از کاهش سرمایه مطلع و اگر کسی طلبکار شرکت هست بتواند به این تصمیم اعتراض کند و از عملی شدن کاهش سرمایه جلوگیری کند.

شما نیز میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی انتقال سهام با ما همراه شوید.