برند چیست ؟

ثبت برند یا نام تجاری نامیست که سبب تمایز محصولات و خدمات و شرکتها از سایر خدمات و شرکت ها می شود. به طور کلی برند یا نام تجاری به دو صورت لاتین و غیر لاتین در دنیای کسب و کار استفاده می شود.استفاده از برند به معنای استفاده از انحصار یک امتیاز از یک کالا یا خدمات خاص است این امر طوری صورت می گیرد که حق سوء استفاده یا کپی و یا حتی اعمال تحریم از آن سلب می شود.برند ها به صورت نوشته تجاری یا لوگو تایپ یا نوشته تجاری و لوگو جداگانه مورد استفاده قرار می گیرند.

هر فعال اقتصادی برای محصولات یا خدمات خود باید نامی را به عنوان برند یا علامت تجاری خود انتخاب کند تا مشتریان بتوانند محصول یا خدمات شما را از رقبایتان متمایز نمایند.

اولین گام قبل از شروع هر فعالیت، تولید یا خدمات انتخاب نام تجاری و ثبت آن برای جلوگیری از کپی برداری سایرین می باشد. همواره پیش از آنکه اقدام به برندسازی نمایید، برند خود را ثبت نمایید. شما می‌توانید برای ثبت شرکت و دریافت کارت بازرگانی نیز با مشاوران ثبت پرسان تماس حاصل نمایید.

استعلام آنلاین برند

مشخصات شما

دلایل ثبت برند

از دیگر دلایل ثبت برند این است که صاحب برندی انحصار یک نام تجاری را در اختیار خود گرفته و به رقبای خود اجازه کپی و استفاده از آن را نخواهد داد. در واقع، زمانی برندها دارای ارزش مالی می شوند که اصول و قواعدی در رابطه با ثبت آن ها (مانند انتخاب نام یکتا، ارائه کالاها و خدمات سودآور و تبلیغات موثر) رعایت شوند.

مزایای ثبت برند

  • جلوگیری از ساخت و تولید کالاهای مشابه بوسیله رقبا.
  • انحصاری بودن استفاده از علامت تجاری.
  • پیشگیری از سوءاستفاده و تقلب در نام برند و محصول.
  • امکان پیگیری قضایی در صورت تولید کالای مشابه بدون کسب اجازه از صاحب اصلی علامت تجاری.
  • امکان دریافت غرامت از سوءاستفاده کنندگان از نام برند و محصول.

انتخاب نام برند

برند (نام تجاری) و لوگوی آن باید نشان دهنده ویژگی های محصول بوده و از طرح، رنگ و نقش های واضح و ساده، در آن استفاده شده باشد.

اسامی مشهور و نام مناطق جغرافیایی قابل ثبت نیستند.

ثبت برند انتخابی با شباهت ۵۰ درصدی به برندی دیگر، ممکن نیست.

واژه های عام برای نام تجاری مردود می شوند.

واژه ها به عنوان صفات محصول قابل ثبت نیستند؛ مگر اینکه بخشی از نام تجاری باشند.

علائم گمراه کننده برای محصولات غیر قابل ثبت هستند.

علائم خلاف قوانین عمومی و اسلامی قابل ثبت نیستند.

پرچم ها، نشان های سلطنتی و علائم رسمی دولتی غیر قابل ثبت هستند.

ثبت برند