شرکت دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان ترکیبی از توسعه علم و اقتصاد هستند که شرایط تولید محصول یا خدمات را در بهترین نقطه بهینه خود ارائه دهند و در راستای تجاری سازی ایده ها و اختراعات نخبگان علمی و پژوهشگران (اعضای هیئت علمی دانشگاه) ایجاد می شود.

شرکت های دانش بنیان با هدف استفاده از علم در جهت ایجاد درآمد و تولید ثروت تشکیل می شوند .

شرکت هایی که در زمینه ی گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و خدمات در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده بالا فعالیت می کنند، شرکت دانش بنیان محسوب می شوند. (ماده ۲ قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مصوب ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی)

شرکت های دانش بنیان دو دسته هستند :


دولتی : اگر دانشگاه مالک شرکت باشد و سهم آن بیش از 50 درصد باشد به این نوع از شرکت های دانش بنیان دولتی گفته می شود

تجاری : زمانی که کمتر از 50 درصد سهم دانشگاه باشد کاملا خصوصی بوده و باید بر اساس قانون تجارت عمل نماید.

تماس با کارشناس برای مشاوره

زمینه های فعالیت شرکتهای دانش بنیان


 • انجام تحقیقات کاربردی
 • ارایه خدمات تخصصی و مشاوره ای (خدمات علمی و تحقیقاتی و فنی)
 • تولید محصولات یا فناوری نوین(توسعه فناوری)
 • انجام خدمات نظارتی بر تحقیقات پژوهشی،اجرایی و مشاوره ای
 • ارایه خدمات توسعه کار آفرینی
 • ایجاد مراکز رشد و خدمات ایجاد و توسعه ی کسب و کار
 • ارایه خدمات توسعه ی محصول جدید
 • ارایه خدمات ورود کسب و کاربه بازار بین المللی و جهانی کردن آن ها
 • برنامه ریزی و اجرای طرح های توسعه کارآفرینی در سطوح ملی ، منطقه ای و محلی

ثبت شرکت دانش بنیان :


برای ثبت شرکت دانش بنیان در ابتدا باید به صورت عادی در اداره ثبت شرکت های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، یک شرکت، موسسه خصوصی یا تعاونی ثبت کرد، در مرحله بعد متقاضیان برای ثبت شرکت دانش بنیان و بهره مندی از مزایا باید در سامانه مرکز شرکت های دانش بنیان ثبت نام کرده و مورد ارزیابی قرار گیرند.

سپس جهت ارائه طرح به صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی می شوند، در مرحله بعد فرم درخواست مخصوص شرکت های دانش بنیان را تکمیل نموده و بعد از ارجاع به ستاد ، رسیدگی به طرح هر دو ماه یکبار انجام می گیرد. سپس این کالاهای تولید شده و خدمات دانش بنیان و یا برنامه تولید ارائه شده ارزیابی می شوند. تا شرکت ها بتوانند از مزایای قانونی و تسهیلات استفاده نمایند. در این ارزیابی شرکت بایستی شرایط عمومی و اختصاصی را به شرح زیر دارا باشد.

شرایط ثبت شرکت دانش بنیان


از جمله شاخص های عمومی این است که حداقل دو سوم از اعضای هیأت مدیره شرکت بایستی حداقل دو مورد از شرایط ذیل را احراز کنند:

حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند.

حداقل ۳ سال سابقه فعالیت کاری یا علمی در حوزه فعالیت شرکت و یا سابقه مدیریتی داشته باشند.

دارای حداقل یک اختراع ثبت شده ارزیابی شده داخلی یا یک اختراع بین المللی مرتبط با حوزه کاری شرکت باشند.

حداقل نیمی از درآمد شرکت در یک سال مالی گذشته شرکت، ناشی از فروش فناوری، کالا و یا خدمات دانش بنیان (شامل خدمات تحقیق و توسعه و طراحی مهندسی مرتبط با فهرست کالاهای دانش بنیان و خدمات تخصصی دانش بنیان) آن شرکت از طریق قرارداد باشد.

سابقه بیمه پرداختی برای حداقل ۳ نفر از کارکنان تمام وقت شرکت، حداقل ۶ ماه باشد.

شرکت متقاضی باید علاوه بر دارا بودن شاخص های عمومی، واجد کلیه شرایط اختصاصی در یکی از دسته بندی های شرکت های تولیدکننده کالاهای دانش بنیان، شرکت های تحقیق و توسعه و خدمات طراحی مهندسی و یا شرکت های ارائه دهنده خدمات تخصصی دانش بنیان باشد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت دانش بنیان:


 • رزومه شرکت
 • تصویر اساسنامه شرکت
 • تصویر اظهارنامه شرکت
 • تصویر آگهی روزنامه رسمی تاسیس شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره شرکت
 • کپی مدارک تحصیلی اعضا و موسسین شرکت
 • آخرین اظهارنامه مالیاتی ارسال شده به اداره امور مالیاتی کشور
 • آخرین لیست بیمه شرکت و خالصه ای از وضعیت حقوق و مزایا

اهداف ثبت شرکت دانش بنیان


 • توسعه اقتصاد دانش محور
 • تحقق اهداف علمی کشور شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری
 • هم افزایی علم و ثروت و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کلا و خدمات محصولات دانش بنیان با ارزش افزوده فراوان

مزایای ثبت شرکت دانش بنیان


شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان جهت فعالیتهای ثبت اختراع، کسب فناوری (دریافت حق امتیاز) و نمونه سازی می توانند از تسهیلات قرض الحسنه صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده نمایند. همچنین این شرکتها و مؤسسات جهت فعالیت های تا قبل از تولید صنعتی از قبیل هزینه اولیه تجهیز کارگاه و آماده سازی خط تولید، طراحی صنعتی، انجام آزمون و رفع اشکال، تولید آزمایشی و بازاریابی و نیز تأمین سرمایه در گردش می توانند از منابع صندوق استفاده نمایند.

صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای حمایت از طرح ها و شرکت های دانش بنیان بین ۳۰۰ میلیون تا ۵ میلیارد تومان تسهیلات تجاری سازی اعطا می کند. ۱۲ بانک و ۹ صندوق پژوهش و فناوری با صندوق نوآوری به منظور حمایت از تجاری سازی نوآوری ها همکاری می نمایند. یک تفاوت اساسی صندوق نوآوری و شکوفایی با بانکها این است که نرخ سود تسهیلاتی که صندوق پرداخت می کند، ۵درصد کمتر از بانک ها و حدود ۱۷ تا ۱۸ درصد است.

درآمدهای مشمول مالیات شرکتها و مؤسسات دانش بنیان ناشی از قرارداد ها و فعالیتهای تحقیق و توسعه، تجاری سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان به مدت پانزده سال از پرداخت مالیات معاف هستند همچنین شرکتها و مؤسسات دانش بنیان از پرداخت هزینه های عوارض و حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض صادراتی معاف میباشند.

شرکتها و مؤسسات دانش بنیان در اولویت استقرار در پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، مناطق ویژه علم و فناوری و مناطق ویژه اقتصادی میباشند.

اولویت واگذاری تمام یا بخشی از سهام مراکز و مؤسسات پژوهشی دولتی قابل واگذاری براساس ضوابط قانونی به شرکت های دانش بنیان میباشد.

در مناقصات قراردادهای پژوهشی، فناوری و تجاری سازی و عرضه کالاهای دانش بنیان ساخت داخل دستگاه های اجرایی حائز اولویت میباشند.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف است فهرست نیازهای فناورانه، تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز دستگاه های اجرایی خود را به شرکتها و مؤسسات دانش بنیان نیز اعلام نماید.

بنیاد ملی نخبگان بر اساس طرح شهید تهرانی مقدم به منظور زمینه سازی همکاری مؤثر دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی مشمول ضوابط و مقررات بنیاد با شرکت های دانش بنیان، بخشی از حقوق دانش آموختگان برتر در مؤسسات و شرکت های دانش بنیان را تا سقف ۲ سال متقبل می گردد. این امر به منظور ساماندهی اشتغال دانش آموختگان برتر در حوزه های تخصصی جهت بهره مندی از توانایی های آنان در شرکتهای دانش بنیان است.